فیلامنت چوب

در بین مواد اولیه پرینت سه بعدی فیلامنتهای جالبی وجود دارند که ارزش پرینت گرفتن و سرگرمی را دارند. در این مطلب به معرفی یکی از جالبترین فیلامتنهای موجود یعنی فیلامت چوب خواهعیم پرداخت.

فیلامنت چوب پرینت سه بعدی از سال 2012 در بازار موجود است ولی باید گفت هنوز تجربی نامیده می‌شود. فیلامنت چوب معمولا از 60 الی 70 درصد پلیمر و 30 الی 40 درصد فیبر چوبِ بازیافت شده تشکیل شده است. مشخصات نهایی قطعه پرینت شده به ماده‌ای بستگی دارد که بخش غیر چوبی فیلامنت را تشکیل می‌دهد. یعنی ماده‌ای که بیش از 60 درصد فیلامنت از آن تشکیل یافته است.

فیلامنت چوب 1

فیلامنت چوب 3

اولین فیلامنت‌هایی که برای ساخت اجسام شبهِ چوب ساخته شد دربردارنده‌ی خاک اره در ترکیبات پلیمری خود بود. که نتیجه حاصل از این مواد بیشتر شبیه مقوا بود، استحکام کمی داشت و از فیلامنت PLA قابل انعطاف‌تر بود. امروزه فیلامنت‌های چوب در بازار موجود است که زیبایی ظاهری خوبی دارند. قطعه پرینت شده از فیلامنت‌های جدید چوبی حس چوب را به انسان منتقل کرده و بوی چوب از خود متساعد می‌کنند. فیلامنت چوب ساخته شده از چوب خیزران (Bamboo) قطعات محکم و شبیه به چوب ارائه میدهد. فلامنت چوب که از ذرات نارگیل ساخته شده باشد ماهیت متفاوتی از خود ارائه می‌دهد. شکل نهاییِ پرینت شده مقاوم در برابر آب و آب نمک است و قطعاتی که مشکی رنگ شده باشند بسیار جذاب دیده می‌شوند.

اکثر فیلامنت‌های چوب در دمایی بین 170 تا 220 درجه‌ی سانتی گراد پرینت می‌شوند. استفاده از فیلامنت چوب از یک تولید کننده معتبر می‌تواند تجربه‌ی جالبی باشد زیرا فیلامنت شرکت‌های معتبر معمولا از اجناس با کیفیت استفاده می‌کنند. سطح چاپ بسیار صاف دیده می‌شود، حتی زمانی که با ضخامت لایه‌ی 0.2 پرینت شده باشد. حجم نهاییِ پرینت شده می‌تواند در مقابل سندبلاست قرار گیرد یا مانند یک چوب واقعی توسط اره بریده شود.

فیلامنت چوب 4

فیلامنت چوب

پرینت فیلامنت چوب زمانی می‌تواند جالبتر باشد که شما در دماهای مختلف شروع به پرینت کنید با این کار می‌توانید رنگ پرینت را تا حدودی تغییر دهید و یا حتی حلقه‌های حاصل از رشد درخت را شبیه سازی کنید.

پرینت سه بعدی با استفاده از فیلامنت چوب باید کار راحتی باشد مخصوصا اینکه تاب برنمیدارد. باید گفت بهترین فیلامنت چوب فیلامنتیست که به خوبی به صفحه‌ی چاپ بچسبد و نیازی به هات بد نداشته باشد. زیرا تعداد زیادی از دستگاههای خانگی فاقد هات بد هستند. فیلامنت چوب به سرعت خشک می‌شود و شکل می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *